Dużo zależy od predyspozycji uczącego się. Są osoby, które po jednej lekcji są w stanie zjechać ze średnio-łatwej górki. Większość uczących się po 2-3 lekcjach zaczyna jeździć samodzielnie. Aby jeździć dobrze technicznie trzeba poświęcić kilkadziesiąt godzin na stoku, w tym przynajmniej kilka z instruktorem.
Jeżeli potrafisz wejść na 3 piętro bez większego problemu to dasz radę zacząć przygodę z narciarstwem :) Tak na poważnie, nie jest to sport wymagający szczególnych predyspozycji motorycznych. Oczywiście jeżeli uprawiałeś wcześniej jakiś sport, jesteś aktywny fizycznie, szybciej opanujesz ten fantastyczny sport.
Na pierwsze zajęcia faktycznie nie musisz kupować odzieży narciarskiej. Warto jednak mieć nieprzemakalne spodnie. Kilka razy na pewno upadniesz w toku nauki, a zwykłe spodnie szybko przemokną. Długie skarpety, przynajmniej do połowy łydki, poprawią komfort noszenia wysokich butów narciarskich. Koniecznie na pierwsze zajęcia zaopatrz się w rękawice, nie muszą być narciarskie, wystarczą polarowe, cienkie. Kiedy upadasz często szorujesz dłońmi po śniegu - rękawiczki je zabezpieczą.
Ta kwestia też jest mocno uzależniona od dziecka. Mieliśmy 2 i pół roczne szkraby, które z powodzeniem nauczyły się jazdy na nartach. Są jednak nawet 5 latki, którym ten sport się nie podoba i nie będą czerpały frajdy z lekcji z instruktorem i z samej jazdy. Jeżeli dziecko chce spróbować - na pewno warto!
Narciarstwo, jak każdy inny sport, może być kontuzyjne. Przestrzeganie kilku zasad na pewno ograniczy ryzyko do minimum. Po pierwsze wszyscy, a w szczególności dzieci i młodzież do lat 15, obowiązkowo muszą jeździć w kaskach (w 2010 roku weszła ustawa nakazująca używania kasków wszystkim poniżej 15 roku życia). Dobrą praktyką wśród narciarzy jest rozgrzewka przed jazdą. Rozgrzane mięśnie i stawy są mniej podatne na kontuzje. Oczywiście każdy narciarz musi zapoznać się z dekalogiem FIS i regulaminem stoku (dostępnym na każdym stoku w widocznym miejscu). Jeżeli obawiasz się o bezpieczeństwo swoje lub swojego dziecka, zaufaj instruktorowi. Nauczy Ciebie lub Twoje dziecko zasad bezpiecznego korzystania z wyciągu oraz ze stoku.
Po dotarciu do naszej stacji, pięknie nazwanej Szwajcarią Bałtowską, udaj się do wypożyczalni. Oznakowana trasa na pewno doprowadzi Cię pod same drzwi. Profesjonalna obsługa dobierze oraz odpowiednio ustawi wiązania w nartach, dopasuje buty (nie mogą być zbyt ciasne, ponieważ szczególnie na pierwszych zajęciach będziesz trochę chodził; nie powinny być również zbyt duże, aby stopa i łydka nie miały zbytniego luzu - zwiększa to ryzyko kontuzji). Nie zapomnij o kijkach, mogą się przydać na zajęciach. Już w butach, z nartami na ramieniu i kijkami w dłoni, udaj się do kasy stoku. Tu wykup karnet na wyciąg (chyba że to Twoja pierwsza lekcja, wtedy nie będziesz potrzebował karnetu, bo nie wjedziesz na górę; na małym stoku, tzw. oślej łączce, w czasie lekcji karnetu nie musisz posiadać). Opłać również lekcję, dostaniesz karteczkę - dowód wpłaty na której będzie również imię Twojego instruktora. Spotkasz się z nim naprzeciwko kasy. Przyjedź wcześniej. Często, szczególnie w weekendy, będziesz musiał postać w kilkuosobowej kolejce.
Indywidualne lekcje przynoszą szybsze efekty. Instruktor jest przy Tobie cały czas i Tobie tylko poświęca swoją uwagę. Z drugiej strony, z przyjaciółmi czy rodziną fajnie spędzisz czas na lekcji, rywalizacja również może przyspieszyć Wasze postępy. Jednak z doświadczenia wiem, że czas nauki będzie trochę dłuższy w grupie niż na zajęciach indywidualnych.
Nie polecamy lekcji rodziców z dziećmi, zwłaszcza małymi. Dzieci są bardziej zaangażowane w lekcję gdy rodziców nie ma w zasięgu ich wzroku. Lekcje dzieci i dorosłych prowadzi się różnymi metodami. Wiele gier i metafor, które pomagają dzieciom w procesie nauki są dla dorosłych zbędne.
Lekcję zarezerwujesz na miejscu w kasie w kasie stoku lub telefonicznie. Wszelkie pytania możesz kierować również na podany na stronie nasz adres e-mail.
Oczywiście, powiedz o tym przy rezerwacji lekcji.
Twoje narty muszą spełniać kilka warunków. Po pierwsze, muszą mieć odpowiednią długość. Powinny być krótsze od Twojego wzrostu o ok. 5 do 25 cm. Wiązania muszą być odpowiednio ustawione (tzw. siła wypięcia). Obsługa wypożyczalni chętnie Ci w tym pomoże. Krawędzie nie mogą być tępe, a ślizgi muszą być nasmarowane, aby śnieg nie lepił się do spodów nart.